Search the Otago Polytechnic website

Congratulations to all of our graduates

 

Download the full programme here

 

 

Auckland International Campus

Xuan Meng Master of Applied Management

Central Otago

Julie Ann Haldane New Zealand Certificate in Horticulture (General) (Level 3)
Nicola Ann Muller New Zealand Certificate in Horticulture (General) (Level 3)
Maddison Jane Scott New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Stephanie Dawn Christina Jasperse New Zealand Certificate in Outdoor and Adventure Education (Multi-Skilled) (Level 4)

Central Secondary Tertiary

Laura Marie Hayton New Zealand Certificate in Cookery (Level 3)
Lucy Johanna Neilson New Zealand Certificate in Cookery (Level 3)

College of Community Development and Personal Wellbeing

Emilia Ivy Urquhart New Zealand Certificate in Early Childhood Education and Care (Level 4)
Breeze Parsons New Zealand Certificate in Whānau Ora (Level 3)
Tiana Wendy Smith New Zealand Certificate in Whānau Ora (Level 3)
Tayla Eden Lea Evans Porter New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community) (Level 4)
Sharna Carissa Billie Smith New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community) (Level 4)
Nirmala Kuppuswami New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community) (Level 4) and the New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3)
Brehagn Jane Alexander New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) and the New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3)
Reeana Christinea Collier Te Taketake Diploma in Applied Addictions Counselling (Level 7)
William Hugh Richard Walmsley Te Taketake Diploma in Applied Addictions Counselling (Level 7)
Sara Best Graduate Diploma in Tertiary Education
Andrea Jane Stout Graduate Diploma in Tertiary Education
Simonne Emma Wood Graduate Diploma in Tertiary Education

College of Engineering, Construction and Living Sciences

Grace Helen Auckram New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Harrison James Booth New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Hamish Robert Brown New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Anna Sylvia Mary Denys New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Maxx Thomas Gamble New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Aaron William Mark Jones New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Billi-Jean Wikitoria Kepa New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Luka Ropati Mualia New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Jacob Kayne Roberts New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Rose Grace Goss Rothwell New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Dorjee Tsering New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3)
Nigel Glenn Cook New Zealand Diploma in Building Surveying (Level 6)
Scott Francis Crosbie New Zealand Diploma in Building Surveying (Level 6)
Daniel Ray Goble New Zealand Diploma in Construction (Level 6)
Nathan Alexander Marshall New Zealand Diploma in Construction (Level 6)
Bailey James Turnbull New Zealand Diploma in Construction (Level 6)
Nicholas Alistair Adams Bachelor of Construction with Distinction
Marc Anthony Cormack Bachelor of Construction
Alexander James Hardy Bachelor of Construction with Merit
Samuel Angus Mace Bachelor of Construction with Merit
Brady Reece McNeill Bachelor of Construction with Merit
Benjamin Jeffrey Christopher Nind Bachelor of Construction with Merit
Samuel Gerardus Portegys Bachelor of Construction
Jamie Allen Smith Bachelor of Construction with Distinction
Kyle James Thomson Bachelor of Construction
Haoran Zhang Bachelor of Construction with Merit
Nicolas Jose Eyheramendy Mirelis New Zealand Certificate in Electrical Engineering Theory and Practice (Trade) (Level 4)
Nicholas Alexander Gray Anderson New Zealand Diploma in Engineering
Liam Dann Arthur New Zealand Diploma in Engineering
Zachary Taylor Boraman New Zealand Diploma in Engineering
Jason William Braid New Zealand Diploma in Engineering
Thomas Owen Catherine Bullock New Zealand Diploma in Engineering
Reece Inness Graham New Zealand Diploma in Engineering
Kurtis William Haanen New Zealand Diploma in Engineering
Liam James Manson New Zealand Diploma in Engineering
Hamish Joseph McAtamney New Zealand Diploma in Engineering
Kirsty Alisha McCorkindale New Zealand Diploma in Engineering
Cody Douglas McKenzie New Zealand Diploma in Engineering
Bowen Seamus Karl O'Sullivan New Zealand Diploma in Engineering
Stacey Rose Poole New Zealand Diploma in Engineering
Conor James Prentice New Zealand Diploma in Engineering
Allan Noel Scott New Zealand Diploma in Engineering
Mohammed Shaiyaz New Zealand Diploma in Engineering
Natalie Jane Storm New Zealand Diploma in Engineering
Benjamin Robert Tansley New Zealand Diploma in Engineering
David Ackermann Bachelor of Engineering Technology
Grace Rose Beatson Bachelor of Engineering Technology
Luke James Bishop Bachelor of Engineering Technology
George Maynard Early Bachelor of Engineering Technology
Shankata Satya Shankar Maharaj Bachelor of Engineering Technology
Christine Elecia Mockett Bachelor of Engineering Technology
Lance Aldwin Bayangbang Pasaol Bachelor of Engineering Technology
Dawie Chris Sutton Bachelor of Engineering Technology
Jack Arie Verhoef Bachelor of Engineering Technology
Alexander Matthew John Yarnall Bachelor of Engineering Technology
Trinidy Jade Cookson New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3)
Aedan Frederick-norman Cook-Wood New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3)
Jamie Lee Fraser New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3)
Shepherd Manjala New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3)
Abby Rose Ward New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3)
Michael James Anderson New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Matthew Dane Gordon-Glassford New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Bradley Ian Jones New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Lison James Pullupol Latawan New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Shaun Andrew Blaauwbroek New Zealand Certificate in Information Technology Essentials (Level 4)
Nathan Glen Joseph Harris New Zealand Certificate in Information Technology Essentials (Level 4)
Jayden Andrew Caldwell Bachelor of Information Technology with Merit
Joel Geoffrey Glasgow Bachelor of Information Technology
Mitchell Adam Lloyd Bachelor of Information Technology
Rebekah Leoni Shinderman Bachelor of Information Technology with Merit
Caleb Paul Talosaga Kearney New Zealand Certificate in Horticulture Services (Level 4) and the New Zealand Certificate in Horticulture (Level 3)
Lachlan Rivers Meehan New Zealand Certificate in Horticulture Services (Level 4) and the New Zealand Certificate in Horticulture (Level 3)
Sean Timothy Meehan New Zealand Certificate in Horticulture Services (Level 4) and the New Zealand Certificate in Horticulture (Level 3)
Amrita Kaur Singh New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3)
Julianne Tracey Carpenter New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5)
Chelsea Karen McGuire New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5)
Claudia Elizabeth Mehrtens New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5)
Alya Syahira Binti Ahmad Zamri New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Brooke Leigha Anderson New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Britni Louise Attewell New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Aleisha Amber Bain New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Ashlie Jean Carbines New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Corrina Ann Carroll New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Annalise Siobhan Tereasa Casper New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Pauline De Menten  New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Bonnie Smiljana Dempster New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Sofia Elizabeth Gibbs New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Danielle Myfanwy Honour New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Natalie Sarah Jacques New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Taylah Alice Johnston New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Pagen-Lee Le Roux New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Samantha Lea Mawdsley New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Kasey-Marie Morriss New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Gemma Abby Park New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Lauren Alice Preston New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Indiana Rose Roberts New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Wendy Amber Robertson New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Chantelle May Sutherland New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Ashleigh Louise Taylor New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Brittany Jennifer Todd New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)

College of Health

Jonas Wi Masters Tamihana New Zealand Diploma in Wellness and Relaxation Massage (Level 5)
Rosanna Alison Emily Cuthbert Bachelor of Applied Science with Distinction
Simone Mia Jose Bachelor of Applied Science
Olivia Jean Lee Bachelor of Applied Science with Merit
Molly Elizabeth Anne Pimm Bachelor of Applied Science
Casey Samantha Taylor Bachelor of Applied Science
Georgia Alice Browne Postgraduate Diploma in Applied Science with Distinction
Jamara Rachel Becky Bathgate Bachelor of Midwifery
Kayla Grace Burnes Bachelor of Midwifery
Jessica Grace Smith Cartmell Bachelor of Midwifery
Paula Ann Dore Bachelor of Midwifery
Lucy Penelope Phyllis Field Bachelor of Midwifery
Rebekah Elizabeth Haldane Bachelor of Midwifery
Heidi Jane Jensen Bachelor of Midwifery
Emma Rose Kirk Bachelor of Midwifery
Kirsty Jacqueline Licence Bachelor of Midwifery
Kim Marie Lui Bachelor of Midwifery
Wendy Leigh Smith Bachelor of Midwifery
Lisa Moana Thompson Bachelor of Midwifery
Jessica Mary Tombs Bachelor of Midwifery
Nardia Frances Weeds Bachelor of Midwifery
Courtney Rose Wiggins Bachelor of Midwifery
Debborah Anne Beatson Master of Midwifery with Distinction
Talei Vula Elaine Jackson Master of Midwifery with Distinction
Kim Maire Howard New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Litarsha Rose Te Raki New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Olivia Ebony Churchman Bachelor of Nursing
Alyssa Natividad Cu Bachelor of Nursing
Jessica Alma Leslie Faulks Bachelor of Nursing
Lauren Renee Gorinski Bachelor of Nursing
Shannon Lesley Hodges Bachelor of Nursing
Sophie Elizabeth Hooker Bachelor of Nursing
Stephanie Mary Lambley Bachelor of Nursing
Sasha Ana Lazarevic Bachelor of Nursing
Gretchen Kate Lloyd Bachelor of Nursing
Millie Kate MacGibbon Bachelor of Nursing
Rebecca Kate Paterson Bachelor of Nursing
Olivia Margaret Wood Bachelor of Nursing
Kelsey Claire Alexander Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Ceri Rose Andrist Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Kerri Batin Bachelor of Occupational Therapy
Kelsey Marie Bennett Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Rebecca Joy Brown Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Anah Georgia Burns Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Emma Rose Cleveland Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Ruby Madeleine Coers Bachelor of Occupational Therapy
Kate Elizabeth Crighton Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Lara Elaine Davidson Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Sarah Marion Drummond Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Molly Charlotte Ellis Bachelor of Occupational Therapy
Auraluis Taren Ferrer Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Mesha Kaye Fraser Bachelor of Occupational Therapy
Clare Nichola Green Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Toni Helen Hands Bachelor of Occupational Therapy
Claude Harmse Bachelor of Occupational Therapy
Elena Jane Holdaway Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Jessica Margaret Hope Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Beth Louise Ireland Bachelor of Occupational Therapy
Constance Fiona Marshall-Waiwiri Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Rachel Elizabeth McDermott Fahey Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Tayla May McDonald Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Paige Machelle McLeod Bachelor of Occupational Therapy
Te Airihi Anita Mitchell Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Amber May Pattinson Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Alexandra Nell Porritt Bachelor of Occupational Therapy
Natasha Helena Read Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Megan May Robertson Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Krystal Ann Ryder Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Hayley Emma Schimanski Bachelor of Occupational Therapy
Ella Julia Strong Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Esther Sarah Taofiga Bachelor of Occupational Therapy with Distinction
Jennie Elizabeth Turner Bachelor of Occupational Therapy with Merit
Jasmin Courtney Will Bachelor of Occupational Therapy
Melanie Clare Williamson Bachelor of Occupational Therapy
Grace Sarah Wilson Bachelor of Occupational Therapy
Nicole Grace Woollard Bachelor of Occupational Therapy
Melinda Anne McGurk Master of Occupational Therapy with Merit

Te Maru Pūmanawa | College of Creative Practice and Enterprise

Peter Clifford Coates New Zealand Certificate in Project Management (Level 4)
Kerry Colton New Zealand Diploma in Business (Level 5)
Tracy Ann MacAulay-Higgan New Zealand Diploma in Business (Level 5)
Karl Robert McDonough New Zealand Diploma in Business (Level 5)
Laura Kate Marie Milne New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5)
Hannah-Jane Calder-Wood Bachelor of Applied Management
Elnaz Dousti Bachelor of Applied Management with Merit
Gabriela Lemes De Oliveira Bachelor of Applied Management with Distinction
Tiffany Jane Ngawhika Bachelor of Applied Management
Christiana Osam Bachelor of Applied Management (Accounting)
Galvin Bavtis Dabre Graduate Diploma In Applied Management
Darren Dominic Gonsalves Graduate Diploma In Applied Management
Maria Yarazett Olmos Cota Graduate Diploma In Applied Management with Distinction
Devansh Rajendrakumar Patel Graduate Diploma In Applied Management with Distinction
Custan Sebestian Pereira Graduate Diploma In Applied Management
Bianca Rose Slimo Graduate Diploma In Applied Management with Merit
Chinmay Dnyaneshwar Vaze Graduate Diploma In Applied Management
Jonathan Ryan Nascimento Thoppil Graduate Diploma in Event Management with Merit
Grace Annalise Finnerty Graduate Diploma in Sales and Marketing
Arna Meg Finnerty New Zealand Certificate in Digital Media and Design (Level 4)
Rosemary Ann Alderton Bachelor of Architectural Studies with Merit
Ana Marija Balulovska Bachelor of Design (Communication)
Samuel Bone Bachelor of Design (Communication) with Merit
Amy Calitz Bachelor of Design (Communication) with Merit
Tyler Gary Donnelly Bachelor of Design (Communication) with Merit
Zoe Tyla Keeling Bachelor of Design (Communication) with Distinction
Jason Kim Bachelor of Design (Communication) with Distinction
Katherine Amy Merrilees Bachelor of Design (Communication) with Merit
Jacinta Morgan Boock Bachelor of Design (Fashion) with Merit
Katherine Anne Inder Bachelor of Design (Fashion) with Distinction
Emma Toni McRobie Bachelor of Design (Fashion) with Merit
Alysha Jayne Beattie Bachelor of Design (Honours) with Second Class Honours
Peter James Blakeway Master of Design Enterprise with Distinction
Jonathan Willows Master of Design Enterprise with Merit
Dana Ellen Cavanagh Bachelor of Visual Arts with Merit
Dillon James Neil Waddell Bachelor of Visual Arts with Distinction
Karl Daniel McNamara Bachelor of Visual Arts (Honours)
Megan Ann Louise Griffiths Master of Fine Arts with Distinction
Coral Mary Broughton Master of Visual Arts with Merit
Jodene Rubina Salenieks New Zealand Certificate in Food and Beverage Service (Level 3)
Samuel Barrow New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Jacinda Shona Lee Hughes New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Atitaya Krongyut New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Christopher Camalate Llamoso New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Jasmine Marie Saunders New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Henry Gilbert Francis Watts New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Connor Jaiden Wong New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Emma Ivy-May Power New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 5)
Claudia Jessie Willis New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 5)
Jean Felipe Douat Bachelor of Culinary Arts with Merit
Rosie Chantelle Graham Bachelor of Culinary Arts with Distinction
Stephanie Marie Hore Bachelor of Culinary Arts
Jaspal Singh Bachelor of Culinary Arts with Merit
Chartsiri Klinpibul Bachelor of Culinary Arts with Distinction
Dean Trevor La Pouple Bachelor of Culinary Arts
Alice Helena Newberry Bachelor of Culinary Arts with Merit
Christopher Paul Smith Bachelor of Culinary Arts with Distinction
Tobias Jack Wilkinson Bachelor of Culinary Arts with Distinction

College of Work Based Learning

Cherece Vorster New Zealand Diploma in Business (Level 5)
Colin Geoffrey Armstrong Bachelor of Applied Management with Distinction
  Bachelor of Applied Management
Chantal Crouch Bachelor of Applied Management with Distinction
Donna Lee Davidson Bachelor of Applied Management with Distinction
Faatalatalasemataeemo Fagasoaia Bachelor of Applied Management with Merit
Adam James Hall Bachelor of Applied Management with Merit
Della Elizabeth Henderson Bachelor of Applied Management with Distinction
Viliami Moli Hola Bachelor of Applied Management with Distinction
Stacey Louise Hood Bachelor of Applied Management with Distinction
Darren James Marsh Bachelor of Applied Management with Distinction
Craig James Meade Bachelor of Applied Management with Distinction
James Daniel Moran Bachelor of Applied Management with Distinction
Diane Margaret Murphy Bachelor of Applied Management with Distinction
Scott Opetaia Bachelor of Applied Management with Merit
Keri Victoria Ropiha Bachelor of Applied Management with Distinction
Justin Francis Stent Bachelor of Applied Management with Distinction
Andrew Stuart Summers Bachelor of Applied Management with Distinction
Samuel Ainsley Summerton Bachelor of Applied Management with Merit
Yuting Wang Bachelor of Applied Management with Merit
Alistair Mark Baird Bachelor of Information Technology with Distinction
Aaron Shane Lovelace Bachelor of Information Technology with Distinction
Steffi Sue Brightwell Bachelor of Leadership for Change with Distinction
Ashley Sarah Rose King Bachelor of Leadership for Change
Michael Shane Spicer Bachelor of Leadership for Change
Andrew Robert Rosanowski Bachelor of Social Services with Distinction
Tai Tupou Bachelor of Social Services with Merit
Rex Alexander Graduate Diploma in Professional Practice with Distinction
Shane Maxwell Parker Graduate Diploma in Professional Practice with Distinction
Francesca Nicole Brown Master of Professional Practice with Distinction
Luciano Eugenio Da Silva Moura Master of Professional Practice with Merit
Carleen Jane Mitchell Master of Professional Practice with Distinction
Catherine Martha Rice Master of Professional Practice with Distinction
Adrian Robert Woodhouse Doctor of Professional Practice